Licens Høj kvalitet
Sundheds- / medicinske data
til AI & ML -modeller

Off-the-shelf Healthcare/Medical Datasæt for at sætte gang i dit Healthcare AI-projekt

Lægediktering Lyddatasæt

Tilslut de medicinske data, du har manglet i dag

Lægediktering Lyddatadatasæt til maskinlæring

Vores de-identificerede datasæt til sundhedspleje inkluderer 31 forskellige speciallydfiler dikteret af læger, der beskriver patienters kliniske tilstand og plejeplan baseret på møder mellem læge og patient på hospitalet / klinisk indstilling.

Lyddata efter køn
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler

I alt

257,9775,172,766
Mand58,8502,444,910
Kvinde113,4061,290,900
Ukendt85,7211,436,956
Lyddata efter specialitet
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler

I alt

257,9775,172,766
Ulykke og nødsituation9359
Allergi og immunologi115222202
Anæstesiologi67722280
Anæstetika19
APRN1631693
Kardiologi675041566721
Kardiotorakisk17122
Cardiothoracic kirurgi110
Klinisk hæmatologi02
Klinisk fysiologi50160
Critical Care7079645
Dental551233
Dermatologi1483474
Diagnostisk radiologi2557591
Øre, Næse Og Hals51658
ED lægeassistent070
Emergency367562256
Specialist på skadestuen30378
Endokrinologi2193212
Family Medicine13639263480
Familie sygeplejerske praktiserende læge4249018
Familie praksis2622498
Gastroenterologisk312762158
Generelt26313
Almen tandlægepraksis225
Generel medicin30327
Generel psykiatri336
Generel kirurg27893
Generel kirurgi2372220
Geriatrisk medicin4615323
GI55550
Gynækologi425
Hæmatologi - Onkologi22394
HIM019
Hospice og palliativ medicin441
hospitalist991493
IH-Industriel Sundhed73945
Intern Medicin42604623072
Intern medicin og nefrologi15111
Intern medicin, lungemedicin, kritisk plejemedicin og søvnmedicin5102
Medicinsk onkologi1667
Medicin5122
nefrologi243139821
Neuro/TBI1731157
Neurologi147617786
Neurokirurgi86755
Sygeplejerskepraksis81432
Sygeplejerske – Familie9113
OB / GYN242442739
Arbejdsmedicin79763
Ergoterapeut868
Oncology681682300
OPERATIV PLEJE05
Oftalmologi60919299
Oral- og kæbekirurg18
Oral kirurgi113
Ortopædi og sportsmedicin1493165
Ortopædisk4849145053
osteopatisk3105566
otolaryngology99519548
Pain Management230
Smerte medicin111
PANP10760145960
Patologi114343462
Børnetandlæg15420
Pædiatrisk pulmonologi440
Pædiatrisk speciale35682
Pædiatrisk kirurgi223
Pediatrics8779271
Fysisk medicin og rehabilitering134723523
Fysioterapeut1141713
Læge Asst.638
Plastikkirurgi – speciale13183
Podiatrisk kirurgi424
Podiatry89212056
Sygdomsforebyggelse21191
PRIMÆR PLEJE17
Psykiatri887170269
Psykoterapi (speciale)50229
Pulmonal380964368
Radiologi10962630983
Rehabilitering251530078
Resident46641
Rheumatology13124
Taleterapi29327
Sportsmedicin349
Kirurgi14431236788
Kirurgisk lægeassistent03
Kirurgisk speciale22290
Thorax medicin527
Brystkirurgi437
Transplant332
Traumer og ortopædi1401308
Ukendt42269748054
Øvre gastrointestinale kirurgi458
Urologi317096934
VASKULÆR KIRURGI19156
Vaskulær/Generelt9268
Sårbehandling15211
Lyddata efter enhed
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler

I alt

257,9775,172,766
IPHONE66632,382
Digital Recorder1,65922,377
Blandetype 69,8181,408,679
SmartPhone51,5331,306,405
SpeechMic10,329257,730
Telefonisk diktat120,8672,071,557
Ukendt3,10473,636

Vi beskæftiger os med alle typer af datalicenser, dvs. tekst, lyd, video eller billede. Datasættene består af medicinske datasæt til ML: Lægediktationsdatasæt, lægekliniske noter, medicinske samtaledatasæt, medicinsk transskriptionsdatasæt, læge-patientsamtale, medicinske tekstdata, medicinske billeder – CT-scanning, MR, ultralyd (opsamlet basis tilpassede krav) .

Shaip Kontakt os

Kan du ikke finde det, du leder efter?

Nye hyldevare medicinske datasæt bliver indsamlet på tværs af alle datatyper 

Kontakt os nu for at give slip på dine bekymringer om dataindsamling af sundhedstræning

  • Ved tilmelding er jeg enig med Shaip Privatlivspolitikken og Servicevilkår og give mit samtykke til at modtage B2B marketingkommunikation fra Shaip.