Licens sundhedspleje/medicinske data af høj kvalitet til AI- og ML-modeller

Off-the-shelf Healthcare/Medical Datasæt for at sætte gang i dit Healthcare AI-projekt

Læge diktering lyddatasæt

Tilslut de medicinske data, du har manglet i dag

Lægediktering Lyddatadatasæt til maskinlæring

Vores de-identificerede datasæt til sundhedspleje inkluderer 31 forskellige speciallydfiler dikteret af læger, der beskriver patienters kliniske tilstand og plejeplan baseret på møder mellem læge og patient på hospitalet / klinisk indstilling.

Off-the-Shelf Læge Dikteringslydfiler:

  • 257,977 timers virkelige lægedikteringstaledatasæt fra 31 specialiteter til at træne Healthcare-talemodeller
  • Dikteringslyd optaget fra forskellige enheder som telefondiktering (54.3 %), digital optager (24.9 %), talemikrofon (5.4 %), smarttelefon (2.7 %) og ukendt (12.7 %)
  • PII-redigeret lyd og transskriptioner, der overholder Safe Harbor-retningslinjerne i overensstemmelse med HIPAA
Lyddata efter køn
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler

I alt

257,9775,172,766
Mand58,8502,444,910
Kvinde113,4061,290,900
Ukendt85,7211,436,956
Lyddata efter specialitet
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler
Smerte medicin111
Podiatrisk kirurgi424
Plastikkirurgi – speciale13183
Læge Asst.638
Fysioterapeut1141713
Fysisk medicin og rehabilitering134723523
Pediatrics8779271
Pædiatrisk kirurgi223
Pædiatrisk speciale35682
Pædiatrisk pulmonologi440
Børnetandlæg15420
Patologi114343462
PANP10760145960
Podiatry89212056
Pain Management230
otolaryngology99519548
osteopatisk3105566
Ortopædisk4849145053
Ortopædi og sportsmedicin1493165
Oral kirurgi113
Oral- og kæbekirurg18
Oftalmologi60919299
OPERATIV PLEJE05
Oncology681682300
Ergoterapeut868
Kirurgi14431236788
Sårbehandling15211
Vaskulær/Generelt9268
VASKULÆR KIRURGI19156
Urologi317096934
Øvre gastrointestinale kirurgi458
Ukendt42269748054
Traumer og ortopædi1401308
Transplant332
Brystkirurgi437
Thorax medicin527
Kirurgisk speciale22290
Kirurgisk lægeassistent03
Arbejdsmedicin79763
Sportsmedicin349
Taleterapi29327
Rheumatology13124
Resident46641
Rehabilitering251530078
Radiologi10962630983
Pulmonal380964368
Psykoterapi (speciale)50229
Psykiatri887170269
PRIMÆR PLEJE17
Sygdomsforebyggelse21191
Dental551233
Generelt26313
Gastroenterologisk312762158
Familie praksis2622498
Familie sygeplejerske praktiserende læge4249018
Family Medicine13639263480
Endokrinologi2193212
Specialist på skadestuen30378
Emergency367562256
ED lægeassistent070
Øre, Næse Og Hals51658
Diagnostisk radiologi2557591
Dermatologi1483474
Almen tandlægepraksis225
Critical Care7079645
Klinisk fysiologi50160
Klinisk hæmatologi02
Cardiothoracic kirurgi110
Kardiotorakisk17122
Kardiologi675041566721
APRN1631693
Anæstetika19
Anæstesiologi67722280
Allergi og immunologi115222202
Ulykke og nødsituation9359
IH-Industriel Sundhed73945
OB / GYN242442739
Sygeplejerske – Familie9113
Sygeplejerskepraksis81432
Neurokirurgi86755
Neurologi147617786
Neuro/TBI1731157
nefrologi243139821
Medicin5122
Medicinsk onkologi1667
Intern medicin, lungemedicin, kritisk plejemedicin og søvnmedicin5102
Intern medicin og nefrologi15111
Intern Medicin42604623072

I alt

257,9775,172,766
hospitalist991493
Hospice og palliativ medicin441
HIM019
Hæmatologi - Onkologi22394
Gynækologi425
GI55550
Geriatrisk medicin4615323
Generel kirurgi2372220
Generel kirurg27893
Generel psykiatri336
Generel medicin30327
Lyddata efter enhed
SpecialiseretPatientlydfiler (spilletid i timer)Samlet antal lydfiler

I alt

257,9775,172,766
IPHONE66632,382
Digital Recorder1,65922,377
Blandetype 69,8181,408,679
SmartPhone51,5331,306,405
SpeechMic10,329257,730
Telefonisk diktat120,8672,071,557
Ukendt3,10473,636

Vi beskæftiger os med alle typer af datalicenser, dvs. tekst, lyd, video eller billede. Datasættene består af medicinske datasæt til ML: Lægediktationsdatasæt, lægekliniske noter, medicinske samtaledatasæt, medicinsk transskriptionsdatasæt, læge-patientsamtale, medicinske tekstdata, medicinske billeder – CT-scanning, MR, ultralyd (opsamlet basis tilpassede krav) .

Shaip kontakt os

Kan du ikke finde det, du leder efter?

Nye hyldevare medicinske datasæt bliver indsamlet på tværs af alle datatyper 

Kontakt os nu for at give slip på dine bekymringer om dataindsamling af sundhedstræning

  • Ved tilmelding er jeg enig med Shaip Privatlivspolitik og Servicevilkår og give mit samtykke til at modtage B2B marketingkommunikation fra Shaip.