Medicinske journaltransskriptionsdatasæt til AI- og ML-projekter

Off-the-shelf Transkriptionsdatasæt for lægejournaler for at komme i gang med dit Healthcare AI-projekt

Transkriptionsdata fra lægejournaler

Tilslut de medicinske data, du har manglet i dag

Find de rigtige transkriptionsdata til din medicinske AI

Træn din medicinske AI-model nøjagtigt med klassens bedste træningsdata. Vores off-the-shelf datakatalog gør det nemt for dig at få medicinsk træningsdata, du kan stole på.

SpecialtyCa. Antal lægejournalerCa. Antal tegn

I alt

5,172,76611,331,920,127
Ulykke og nødsituation359723,866
Allergi og immunologi22,20248,273,220
Anæstesiologi22,2804,80,25,191
Anæstetika921,300
APRN1,69354,36,558
Kardiologi15,66,7213,20,98,50,575
Kardiotorakisk1227,06,280
Cardiothoracic kirurgi1055,321
Klinisk hæmatologi27,546
Klinisk fysiologi16010,03,807
Critical Care9,6453,42,13,951
Dental1,23329,74,753
Dermatologi3,47462,28,845
Diagnostisk radiologi7,59172,68,441
Øre, Næse Og Hals65820,74,977
ED lægeassistent7031,316
Emergency62,25616,24,31,343
Specialist på skadestuen37812,72,557
Endokrinologi3,21291,07,557
Family Medicine2,63,48053,40,93,592
Familie sygeplejerske praktiserende læge9,0181,86,24,462
Familie praksis2,49869,42,820
Gastroenterologisk62,15812,79,38,968
Generelt31313,77,179
Almen tandlægepraksis2599,740
Generel medicin32711,91,224
Generel psykiatri361,18,388
Generel kirurg89314,11,292
Generel kirurgi2,22089,65,239
Geriatrisk medicin5,3231,57,49,785
GI55018,71,706
Gynækologi2598,953
Hæmatologi - Onkologi39411,20,038
HIM197,869
Hospice og palliativ medicin412,10,206
hospitalist1,49344,03,854
IH-Industriel Sundhed94527,57,753
Intern Medicin6,23,0721,74,14,86,763
Intern medicin og nefrologi1115,19,283
Intern medicin, lungemedicin, kritisk plejemedicin og søvnmedicin1022,10,331
Medicinsk onkologi674,87,088
Medicin1223,68,833
nefrologi39,82110,14,22,013
Neuro/TBI1,15751,42,035
Neurologi17,7864,90,64,199
Neurokirurgi75531,46,223
Sygeplejerskepraksis43227,19,033
Sygeplejerske – Familie1132,81,032
OB / GYN42,73911,41,18,874
Arbejdsmedicin76334,76,696
Ergoterapeut682,38,853
Oncology82,30029,63,70,809
OPERATIV PLEJE513,637
Oftalmologi19,2994,48,44,680
Oral- og kæbekirurg818,733
Oral kirurgi1332,527
Ortopædi og sportsmedicin3,1651,43,93,798
Ortopædisk1,45,05327,75,08,345
osteopatisk5,5661,36,79,541
otolaryngology19,5483,95,00,098
Pain Management3062,650
Smerte medicin1135,515
PANP1,45,96044,53,32,915
Patologi43,4622,76,60,828
Børnetandlæg4208,99,253
Pædiatrisk pulmonologi401,58,625
Pædiatrisk speciale68220,63,509
Pædiatrisk kirurgi2390,525
Pediatrics9,2714,26,54,058
Fysisk medicin og rehabilitering23,5235,77,01,697
Fysioterapeut1,71346,81,870
Læge Asst.381,27,349
Plastikkirurgi – speciale1836,04,359
Podiatrisk kirurgi241,08,258
Podiatry12,0563,91,63,411
Sygdomsforebyggelse1914,35,298
PRIMÆR PLEJE727,134
Psykiatri70,26935,10,76,474
Psykoterapi (speciale)22929,61,345
Pulmonal64,36815,66,29,273
Radiologi6,30,98364,19,87,812
Rehabilitering30,0789,61,87,590
Resident64119,90,867
Rheumatology1244,32,080
Taleterapi3279,81,803
Sportsmedicin491,48,200
Kirurgi2,36,78864,27,35,680
Kirurgisk lægeassistent34,315
Kirurgisk speciale29010,14,789
Thorax medicin271,64,106
Brystkirurgi371,53,325
Transplant321,28,670
Traumer og ortopædi1,30853,08,512
Ukendt7,48,0541,69,50,98,900
Øvre gastrointestinale kirurgi581,80,361
Urologi96,93413,55,27,616
VASKULÆR KIRURGI1566,74,129
Vaskulær/Generelt2684,11,007
Sårbehandling2115,82,123

Vi beskæftiger os med alle typer af datalicenser, dvs. tekst, lyd, video eller billede. Datasættene består af medicinske datasæt til ML: Lægediktationsdatasæt, lægekliniske noter, medicinske samtaledatasæt, medicinsk transskriptionsdatasæt, læge-patientsamtale, medicinske tekstdata, medicinske billeder – CT-scanning, MR, ultralyd (opsamlet basis tilpassede krav) .

Shaip Kontakt os

Kan du ikke finde det, du leder efter?

Nye hyldevare medicinske datasæt bliver indsamlet på tværs af alle datatyper 

Kontakt os nu for at give slip på dine bekymringer om dataindsamling af sundhedstræning

  • Ved tilmelding er jeg enig med Shaip Privatlivspolitikken og Servicevilkår og give mit samtykke til at modtage B2B marketingkommunikation fra Shaip.